• İngilizce
  • Türkçe

TASİAD TARİHÇESİ

Montaj Sanayisinden Üretime, Üretimden de Derneğe…

35.YIL

Asansör sektörünün değişen yeni koşullara adapte olmasının gerekliliğine inanan Seyit Ali Yazgan, Ethem Cumbul, Fahri Tunalı, Bekir Paşayiğit, Dursun Genç, Hamdi Ergün ve Rahman Vatansever, sektörün bir çatı altında birleşmesi amacıyla çalışmalara başlar. Bu yedi kişinin girişimleriyle 1988 yılında Tüm Asansörcüler Derneği (TAD) adıyla bir dernek kurulur. 50 üyeyle kurulan TAD, hem Türkiye’de hem de asansör sektöründe yaşanan değişime paralel olarak 22 Haziran 2007 yılında ismini Tüm Asansör Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) olarak tescil edilir.

Türkiye, 80’lerle birlikte hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girer. Bu değişim ve gelişim sürecinde inşaat sektörünün istikrarlı yükselişi de söz konusudur. İnşaat sektörüyle paralel bir ivme yakalayan asansör sektörü, belirli bir altyapıya ulaştıktan sonra sektörel sivil toplum kuruluşu altında bir arada olmanın “en doğru yer” olduğuna karar verir. Sektör mensuplarının revize edilen yasa ve yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Çünkü sektörün içinde bulunduğu durumu en iyi bilenler onlardır. Ayrıca yürürlüğe giren yönetmelikler çerçevesinde hayatlarını idame ettirecek firmaların, bilgi paylaşımına ihtiyaçları vardır. “Biz her şeyden önce sektörün eksikliği olan bilgi paylaşımını ortadan kaldırmak için bir araya geldik” diyen TASİAD Yönetimi değişen koşullar sonucunda farklı bir yapıya bürünen asansör sektörünün “amaçları ve ihtiyaçları”nın da değiştiğini belirtiyor.

Kuruluş yıllarında birlikte hareket etme anlayışını yaymaya önem verilir 80’li yılların sonunda kurulan TASİAD’ın ilk yılları kendi yapılanmasını tamamlama ve
sektörü bu yapılanma altında bir araya getirme çabalarıyla geçer. Sektör tabanına birlikte hareket etme anlayışını yaymayı, her şeyden önce tutarlar. Bu bağlamda da sektörü bir araya getirecek organizasyonlar düzenlenir. Dernek için en az bu kadar önemli kabul edilen bir diğer husus ise sektörün sorunlarının kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılmasıdır. Kamu nezdindeki ilk faaliyet 1988’de gerçekleşir Bu amaçla atılan adımlardan ilki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 88 yılının Nisan ayında düzenlediği “Asansör Yönetmeliğinin Son Tashihleri” adlı toplantıdır. Söz konusu toplantıya katılan TASİAD yönetimi, değişen yönetmelik ve TSE standartları hakkında bilgi sahibi olur. Aynı zamanda önerilerini kamu yetkilileri ile paylaşır ve konuyla ilgili gelişmeleri üyelerine iletir.

Eğitim çalışmalarının önemiAsansör sektörünü büyütebilmek için değişen ve gelişen koşullara uyum sağlama gerekliliğinin bilincinde olan TASİAD için eğitim çalışmaları kuruluştan bu yana önemli görülen bir diğer nokta olur. Asansör yönetmeliklerindeki ve standartlarda oluşan son gelişmeler ve uygulamalar hakkında bilgi paylaşımına gittik. Bilirkişi kurulu oluşturarak asansör sektörüne bu yönde katkıda bulundu. Ayrıca kalfalık, ustalık ve usta eğitici belgelerin alınmasına yönelik kurslar açarak üyelerinin bu belgeleri almasına yardımcı olundu.

“Montaj sanayisi ile başlayan Türkiye’nin asansör sektörü, bugün kalitesi, güvenlik standartları, teknik özellikleri ve montaj sonrası hizmetleri ile tüm beklentileri karşılayacak birikime sahiptir. Fakat yatırımlarımızı korumak, geliştirmek ve değerli markalar yaratabilmek için dikkat etmemiz gereken hususlar var” diyen TASİAD Yönetim Kurulu “Amacımız sektörün gidişatını, koşullarını belirlemek ve bu koşulları iyileştirmek için sektörün tüm unsurlarıyla birlikte hareket etmektir” diyor. Bu bağlamda TASİAD’ın önceliği, üretimi ve montajı doğru, bakımı ve yıllık muayeneleri zamanında yapılan asansörlerin kullanılmasını sağlamak olur.

Tasiad yapmış olduğu 28. Olağan Genel Kurul ile dernek isminin Tüm Asansör Sanayici ve İş İnsanları Derneği olarak değiştirilmesi yönündeki dernek tüzüğünün ilgili maddesinin değiştirilmesini oy birliği ile kabul etmiş ve derneğimizin yeni adı Tüm Asansör Sanayici ve İş İnsanları Derneği olarak değişmiş olup yeni dernek tüzüğümüzde İstanbul Valiliği İl Dernek Masası tarafından 2019 yılında onaylanmıştır.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.