Anasayfa » Faliyetlerimiz » ASANSÖR PERİYODİK KONTROLLERİ ÇALIŞTAYI

ASANSÖR PERİYODİK KONTROLLERİ ÇALIŞTAYI

Asansör Periyodik Kontrol Çalıştayı  11 ARALIK 2013 Çarşamba günü yapıldı.

SONUÇ BİLDİRGESİ

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın katılımı ve desteği ile Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) tarafından organize edilen Asansör Periyodik Kontrol Çalıştayı 11 Aralık 2013 tarihinde Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirilmiştir.

İki oturum halinde yapılan çalıştayda, 18 Kasım 2008 tarihinde değişikliğe uğrayarak yürürlüğe giren Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği kapsamında yürütülen periyodik kontrollerde yaşanan sorunlar değerlendirilmiştir.

Çalıştaya ilişkin sonuç bildirgesi aşağıda yer almakta olup kamuoyuna duyurulur.

1. A Tipi Muayene kuruluşlarının gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği periyodik kontrol faaliyetlerinde farklılıkları önlemek için muayene kuruluşlarının eşgüdümlü çalışması gerekmektedir. Bu eşgüdümün sağlanması için, kuruluşların bilgi paylaşımında bulunması ve farklı yorumların önlenerek ortak kararlar alabilmesini sağlayacak kurumsal bir yapının oluşturulması gereklidir.

2. Periyodik kontrol faaliyetlerinin daha etkin olarak gerçekleştirilmesi ve bina sorumluları tarafından gelen dirençleri önlemek için tescil makamlarının (Belediyeler, OSB Müdürlükleri vb.) muayene kuruluşlarına destekte bulunmaları gerekmektedir.

3. Mevcut periyodik kontrol kriterlerinin gözden geçirilmesi ve soru listelerinin yeniden güncellenmesi gerekmektedir.

4. Periyodik kontrollerde görev alan personelin yetkinliklerinin arttırılması ve yetkinliklerinin değerlendirilmesini sağlayacak bir yapının oluşturulması gerekmektedir.

5. Yetkili servislerin periyodik kontrollere eşlik etmesini ve yetkinliklerinin kontrolünü sağlayacak bir değerlendirme sistemine ihtiyaç vardır. Muayene kuruluşlarının, yetkili servislerin gerekli vasıflara haiz olup olmadıklarını mutlaka değerlendirmeleri gerekmektedir (HYB sertifikasyonu). Yetkili servislerin sertifikalarını kullandırmaları gibi durumlarla karşılaşılmakta olup bunun önlenmesi için ilgili idarelerin yaptırım uygulamaları gerekmektedir.

6. A tipi muayene kuruluşları, yetkilerinin devamlılığını tespiti amacı ile TURKAK tarafından gerçekleştirilen akreditasyon denetimleri ve akreditasyon gözetim denetim sonuçlarını protokol imzaladıkları idarelerle paylaşmaları gerekmektedir.

7. Kusurlu oldukları tespit edilen asansörlerin gerekli düzenlemeler yapılarak tekrar kontrolleri gerçekleştirilmeden kullanıma açılmaması konusunda ilgili idarelerin etkin olarak faaliyette bulunması ve yetkilerini kullanmaları gerekmektedir.

8. Periyodik kontrollerde yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve periyodik kontrol faaliyetlerinin etkin olarak uygulanmasının sağlanması amacı ile tüm tarafların katılımı ile düzenlenen bu çalıştayın yılda en az 1 kez tekrarlanması gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ASANSÖR SEKTÖRÜ RAPORU (2018)

Türk asansör sektörü, Türkiye’de 1950’lerden sonra hareket kazanmış ve tamamen ithalat yoluyla ihtiyaçların karşılandığı bir sektör yapısından sıyrılarak kademeli olarak asansör montajı ve aksam imalatı alanlarında yerli ve milli üretimin arttığı bir sektör yapısına dönüşmüştür. Özellikle 1990’lardan sonra artan talebe karşılık olarak büyümesini ve gelişimini sürdürmektedir. Download Premium WordPress Themes FreeDownload Best WordPress Themes Free DownloadDownload Nulled WordPress ThemesDownload Nulled WordPress Themesudemy course download freedownload lenevo firmwareDownload Best WordPress Themes Free Downloadlynda course free download